Odczyn gleby w naszym ogrodzie jest jednym z czynników, które wpływają na to, co będziemy mogli zasadzić. Biorąc się za planowanie ogrodu, należy zatem upewnić się, że wybrane przez nas gatunki roślin będą dobrze czuły się w takich warunkach. Zatem jak sprawdzić kwasowość gleby? Tłumaczymy w artykule!
Zanim dowiesz się, jak zbadać kwasowość gleby…
Odczyn gleby to parametr, za pomocą którego wyraża się stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH- zawartych w ziemi. Może być on kwaśny, obojętny lub zasadowy. W zależności od tego poszczególne gatunki roślin będą się różnie rozwijały. W większości najlepsze warunki do rozwoju roślin stwarza odczyn między 4 a 8.
Gleby obojętne i lekko kwaśne (pH 5,5-6,5) znajdują się składniki mineralne niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.
Gleby kwaśne mają kiepską strukturę, przez co warunki powietrzne i wodne są pogorszone. Nie oznacza to, że żadne rośliny sobie tu nie poradzą – niektóre z nich wręcz wymagają kwaśnej ziemi. To między innymi magnolie, hortensje, wrzosy, borówki, azalie, różaneczniki i iglaki. W zbyt kwaśnej glebie giną jednak pomocne bakterie oraz szybciej rozwijają się w nich grzyby pleśniowe.
3-4 – bardzo silnie kwaśna
4-5 – silnie kwaśna
5-6 – średnio kwaśna
6-7 – lekko kwaśna
7 – obojętna
7-8 – lekko zasadowa
8-9 – średnio zasadowa
9-10 – silnie zasadowa
10-11 – bardzo silnie zasadowa
Kiedy sprawdzić kwasowość ziemi w ogrodzie?
Dobrze jest regularnie badać to, jaki odczyn pH ma gleba w naszym ogrodzie. W dwóch przypadkach jednak powinniśmy zwrócić na to większą uwagę.
Dokonajmy pomiaru, gdy przed nami zakładanie swojego ogródka lub zakładanie trawnika. Projektowanie ogrodów to bowiem także właściwe dobranie roślinności, która sprawdzi się na danym terenie. Przed aranżowaniem być może konieczne będzie przekopanie ziemi i zmiana jej kwasowości przez podanie odpowiedniego nawozu. Przykładowo, rodzaje żywopłotów, na które możemy zdecydować się w naszym ogrodzie, zależą właśnie od kwasowości gleby.
Pamiętajmy o badaniu kwasowości gleby także wtedy, gdy szykujemy się do sadzenia i wysiewania roślin. Zróbmy to wcześniej, by móc wykorzystać czas na ewentualne nawożenie gleby. Dzięki temu warzywa, owoce, kwiaty i inne rośliny będą rozwijać się prawidłowo, ozdabiając nasz ogród oraz częstując nas swoimi plonami.
Jak sprawdzić kwasowość gleby?
Jest kilka sposobów, które pozwolą nam na zbadanie odczynu pH naszej gleby. Niektóre z nich będą znacznie dokładniejsze, inne zaś możemy wykonać domowymi, tanimi sposobami.
Jak zbadać kwasowość gleby – laboratorium
Gdy zależy nam na tym, by wynik badania był w jak największym stopniu wiarygodny, najlepszym wyjściem będzie zaniesienie próbki gleby do laboratorium w stacji chemiczno-rolniczej.
Jak sprawdzić kwasowość ziemi – narzędzia
Istnieje kilka metod badania odczynu pH gleby, do których potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Warto w nie zainwestować, aby móc samodzielnie dokonywać pomiarów.
- elektroniczne kwasomierze glebowe – najdroższe z narzędzi do pomiarów; składają się z sondy oraz precyzyjnej skali;
- tradycyjne kwasomierze glebowe – to tańsza opcja; podobnie jak elektroniczne narzędzia, mają sondę oraz wskazówkę pokazująca na skali wartość liczbową; najwygodniejszym sposobem robienia testu za pomocą kwasomierzy jest wprowadzenie gleby do słoika oraz, jeśli nie jest ona wystarczająco wilgotna, dolać do niej wody destylowanej;
- miernicze przyrządy kolometryczne – roztwory lub papierki lakmusowe zmieniające kolor w zależności od odczynu pH gleby; kwasowość odczytuje się przez zestawienie wyniku z legendą.
Jak sprawdzić odczyn gleby domowym sposobem?
Za pomocą składników, które z pewnością każdy ma w swoim domu, również możemy sprawdzić, jaką kwasowość ma gleba w naszym ogrodzie. Wystarczy do tego soda lub ocet. Glebę w słoiku (zwilżoną, w razie potrzeby wodą destylowaną) polewamy octem lub posypujemy sodą. W zależności od reakcji, wyniki wyjdą inne:
- bąbelki na glebie polanej octem to znak, że gleba ma odczyn zasadowy;
- piana na glebie posypanej sodą ma odczyn kwaśny.
To, jaki odczyn ma gleba w naszym ogrodzie, możemy odczytać także bez żadnych narzędzi. Przyjrzyjmy się bliżej chwastom, które w nim rosną – niektóre z nich mogą rozwijać się tylko w określonych warunkach. Z drugiej stronie – zwalczanie chwastów będzie dużo łatwiejsze, gdy poznamy kwasowość gleby, w której rosną. Pielęgnacja ogrodów okaże się naprawdę prosta!
Jak sprawdzić kwasowość gleby – próbki
Aby mieć jak najpełniejszy obraz tego, jak wygląda odczyn gleby w całym ogrodzie, należy pobrać więcej próbek. Zaleca się zrobienie trzech lub czterech pomiarów na każde 100 m2 ziemi, pobierając glebę z różnych głębokości. Główna próbka powinna być pobrana z głębokości około 20 cm, musi być również wolna od wszelkich zanieczyszczeń, a także od nawozów (od ostatniego nawożenia poczekajmy kilka tygodni) – inaczej otrzymany wynik nie będzie wiarygodny. Nie pobierajmy próbek także z miejsc, w których trzymaliśmy kompost, a także tam, gdzie składowaliśmy materiały budowlane.
Badanie kwasowości gleby – co po nim?
Co zrobić z otrzymanym wynikiem? Przede wszystkim możemy zastanowić się, czy musimy go w jakiś sposób zmienić. Gleby zasadowe i obojętne możemy bowiem zakwasić siarczanem amonu czy torfem. Przed sadzeniem roślin, które potrzebują odczynu kwaśnego, wystarczy wypełnić dołek do tego przygotowany torfem czy korą sosnową wymieszaną z ziemią ogrodową.
Gleby kwaśne, po wapnowaniu (czyli nawożeniu wapnem, nawozem wapniowo-magnezowym lub kredą dolomitem) mogą zmienić swój odczyn na bardziej obojętny lub zasadowy. Należy jednak pamiętać o tym, by powtarzać ten zabieg co około 3-4 lata, ponieważ przez wypłukiwanie i pobieranie przez rośliny ilość wapnia w glebie maleje.