Wiosna w ogrodzie to bardzo wyczekiwany czas. Przyroda budzi się do życia, a przez to pojawia się wiele zadań do wykonania. Jeśli w tym kluczowym momencie zaniedbamy rośliny w naszych ogrodach, może okazać się, że w kolejnych miesiącach nie będą się one dobrze rozwijać. Jakie wiosenne prace w ogrodzie należy zatem wykonać w pierwszej kolejności? Podpowiadamy w naszym artykule!
Porządki i prace wiosenne w ogrodzie
Gdy dni stają się coraz cieplejsze i dłuższe, możemy zacząć zdejmować okrycia z naszych roślin. Należy robić to stopniowo, początkowo jedynie je rozluźniając. Aby nie popełnić błędu, który niekorzystnie odbije się na stanie roślin, musimy dokładnie obserwować prognozy pogody. W momencie, gdy zapowiadane temperatury nie będą już spadać poniżej zera, możemy zacząć zdejmować okrycia. Dobrze będzie jednak nie chować ich całkiem. Wiosna to bardzo niestabilny czas, więc niewykluczone, że pojawią się jeszcze przymrozki.
W ramach porządków należy również przejrzeć narzędzia. Tępe sekatory nie tylko utrudniają nam pracę, ale i mogą poranić rośliny.
Prace wiosenne w ogrodzie – zadbaj o trawnik!
Każdy, bardziej lub mniej doświadczony ogrodnik zdaje sobie sprawę z tego, ile pracy należy włożyć, by trawnik w naszym ogrodzie prezentował się perfekcyjnie. Wiosna to doskonały czas, by się nim zająć i doprowadzić do porządku po zimie. W pierwszej kolejności grabimy liście i inne części roślin, które znalazły się na trawniku. W przypadku, gdy w naszym ogrodzie pojawiają się krety, należy wyrównać kretowiska, wypełnić tunele ziemią oraz, na wszelki wypadek, zdecydować się na zabezpieczenia, które odstraszą krety.
O tym, jak pozbyć się kreta z ogrodu, pisaliśmy w innym naszym poradniku.
Bardzo ważne jest również wykonanie aeracji i wertykulacji trawnika. W ten sposób ziemia będzie odpowiednio napowietrzona, a woda i składniki odżywcze będą się lepiej wchłaniać. W ten sposób jesteśmy w stanie poprawić stan naszego trawnika. Dobrym uzupełnieniem będzie także nawóz zawierający potas i fosfor – składniki te wzmocnią i pobudzą trawę do wzrostu. Nawożenie trawy sprawi, że latem będziemy mieć w ogrodzie piękny zielony dywan!
Wiosenne prace w ogrodzie – podłoże
Na wiosnę trzeba zniżyć się do ziemi i zadbać o najmniejsze detale. Zabierzmy się zatem za odchwaszczanie, porządkowanie grządek oraz rabat. Wyrównajmy trawnik, aby nie nachodził na obrzeża, ścieżki czy chodniki ogrodowe. Przed nawożeniem gleby najlepiej będzie całkiem ją przekopać. Dzięki temu substancje odżywcze dotrą jeszcze głębiej, a rosnące w ziemi rośliny będą jeszcze bardziej wzmocnione.
Przycinanie krzewów i drzew na wiosnę
Wiosna jest także dobrym momentem, by zająć się przycinaniem krzewów (w tym przycinanie żywopłotów) i drzew (w tym przycinanie drzew owocowych i cięcie drzew ozdobnych). Zadbajmy o to, by wykonywać ten zabieg w odpowiednio wysokich temperaturach. Pogoda powinna być już ustabilizowana. Termin nie może być jednak za późny – zróbmy to zanim na gałęziach zaczną pojawiać się pierwsze liście. Wiosna to czas na wykonanie cięcia prześwietlającego – oznacza to, że cięcie powinno sprawić, że światło dotrze także do bardziej ukrytych gałązek.
Wiosenne prace w ogrodzie – wokół mebli ogrodowych
Im robi się cieplej, tym mamy większą ochotę na spędzanie czasu w ogrodzie. Aby było to wygodne i komfortowe, dobrze będzie zadbać również o meble ogrodowe. W zależności od typu materiału pielęgnacja ich będzie wyglądać inaczej. Te wykonane z wikliny czy rattanu należy delikatnie oczyścić szczotką czy pędzlem. Drewniane meble czyścimy przy użyciu specjalnego preparatu, po czym impregnujemy je. Meble wykonane z plastiku czy metalu są już dużo łatwiejsze w pielęgnacji. Wystarczy do tego woda z mydłem oraz sucha ścierka.
Prace wiosenne w ogrodzie – uprawa warzyw
Na wiosnę wielu z nas robi rozsady warzyw. Dzięki temu jesteśmy w stanie przyspieszyć pojawienie się naszych plonów. Jeśli dysponujemy szklarnią, możemy tam trzymać pojemniki z rozsadami. Zanim wysadzimy warzywa do gruntu, zadbajmy o warzywnik. Gleba powinna być odpowiednio przygotowana – odżywiona nawozem, odchwaszczona, przekopana. Wykorzystajmy ten czas także na poprowadzenie grządek i ubicie ścieżek między nimi. W ten sposób wiosenny wysiew czy sadzenie rozsad do gruntu będzie dużo łatwiejsze.
Wiosenne prace w ogrodzie
Przed nami naprawdę wiele do zrobienia. Wiosenne porządki w ogrodzie wymagają od nas zaangażowania, a przede wszystkim – sporo czasu. Jeśli obawiamy się, że jest to ponad nasze siły, możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Firma ogrodnicza Green Solutions z Poznania ma w swojej ofercie także porządkowanie terenu po zimie. Być może od razu zdecydujemy się na stworzenie własnego planu zagospodarowania terenu wokół domu i z ogrodnikami przygotujemy projekty ogrodów?
Uwielbiam wiosnę :) Chyba właśnie dlatego, że w ogrodzie jest wtedy wiele pracy po leniwej zimie, a że lubię pracować w ogrodzie to jest to dla mnie czysta przyjemność. Teraz mam już w nim wszystko ogarnięte i w te upały mogę wystawiać namiot :)