Sposobem na to, by trawnik w naszym ogrodzie był naprawdę piękny i bujny, jest odpowiednia pielęgnacja trawnika, w tym nawożenie trawy. Dzięki temu dostarczymy jej niezbędnych składników wzmacniających i przyspieszających wzrost. Zastanawiasz się, jak powinno przebiegać nawożenie trawnika? W artykule doradzamy, jak nawozić.
Nawożenie trawy – najpierw zadbaj o glebę
Zanim zajmiemy się nawożeniem trawy, dobrze jest odpowiednio zadbać o glebę, na której rośnie nasz trawnik. Przede wszystkim należy dokładnie wygrabić trawnik. Dzięki temu zbierzemy z niego liście i gałęzie, a także wyrwiemy suche źdźbła – mogą one przeszkadzać w prawidłowym rozwoju nowej trawy. Następnie dobrze zająć się napowietrzeniem gleby. Aerację trawnika przeprowadzimy za pomocą wideł (wbijajmy je w ziemię na około 8-10 centymetrów) lub specjalnego urządzenia – aeratora, walca z kolcami. Ten zabieg sprawi, że transport wody oraz cyrkulacja powietrza w glebie się poprawią, co pozwoli trawie prawidłowo rosnąć. Jeśli przy wykonywaniu powyższych czynności zauważymy, że na trawniku występują dziury, plamy bez trawy, warto ją dosiać. Pamiętajmy, by później podlać wysianą trawę – nawadnianie trawnika również jest bardzo ważne.
Nawożenie trawnika – kiedy jest na to pora
Pierwsze nawożenie najlepiej przeprowadzić na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia – zaraz po pierwszym koszeniu. Na następne nawożenie będzie pora w czerwcu i w sierpniu. Jeśli zrobimy to później, trawa może mieć zbyt duży przyrost, co sprawi, że gorzej zniesie zimę.
Nawożenie wykonujmy w pochmurny dzień po koszeniu. Zapobiegniemy porażeniu trawy przez słońce. Najlepiej, gdy źdźbła trawy są suche, zaś gleba – lekko wilgotna. Jeśli wysypiemy nawóz na mokrą trawę, granulki nie wchłoną się prawidłowo. Dobrze jest nawozić trawę przed deszczem – wówczas mamy pewność, że gleba wchłonie nawóz prawidłowo.
Jak nawozić trawę?
Gdy zadbamy już o glebę pod trawnikiem i nadejdzie odpowiednia pora, możemy zająć się nawożeniem. Zanim to zrobimy dobrze jest sprawdzić jeszcze pH gleby, na której rośnie trawa. Niezwykle ważne jest to, by nawozić równomiernie. Tam, gdzie nawozu padnie za dużo, trawa może zostać wypalona. Tam, gdzie rzucimy go za mało – nie wzmocnimy trawy. Aby temu zapobiec, dobrze skorzystać ze specjalnego siewnika. Nie możemy także użyć zbyt dużej ilości nawozu na trawę. Jej wzrost będzie wówczas zbyt szybki i intensywny.
Nawożenie trawnika – jaki nawóz kupić
Do nawożenia trawnika możemy wykorzystać różne nawozy. Co możemy wziąć pod uwagę?
Nawożenie trawy mineralne
Nawozy mineralne – dostaniemy je w formie granulek, proszku lub płynu. Aplikacja granulek jest wyjątkowo prosta i możemy ją przeprowadzić równomiernie. Nawozy płynne zapewniają zaś szybszy efekt, ponieważ działają od razu zarówno na trawę, jak i glebę. Możemy wybierać spośród nawozów krótkodziałających i długodziałających. Te drugie są dobrym wyjściem – nawóz aktywuje się stopniowo, dzięki czemu trawa jest dłużej wzmacniana. Na wiosnę dobrze skorzystać z nawozów zawierających dużą ilość azotu, ponieważ zapewnia on szybki i bujny przyrost trawy. Na jesień korzystajmy zaś z tych środków, które zawierają znacznie mniej azotu, a więcej fosforu i potasu. Nie zapominajmy o tym, by dokładnie czytać zalecenia producenta odnośnie optymalnego dozowania czy zalecanych terminów nawożenia.
Nawożenie trawnika organiczne
Nawozy organiczne – raz na około trzy lata dobrze jest wzmocnić trawnik i glebę nawozami organicznymi: obornikiem, kompostem czy torfem ogrodniczym. Regulują one związki zawarte w glebie i zapobiegają jej wyjałowieniu. Wpływają one korzystnie na gromadzenie się w ziemi dobroczynnych elementów i próchnicy. Gdy nawozimy nawozami organicznymi, zwróćmy uwagę na to, by bardzo dokładnie go rozdrobnić. Wybierzmy na nawożenie czas przed deszczem, który pomoże ziemi wchłonąć składniki z nawozu.
Nawożenie trawnika – podsumowanie
Aby prawidłowo przeprowadzić nawożenie trawnika, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Dobrać do tego odpowiednią porę, wcześniej przygotować glebę i skosić trawę, a także kupić nawóz spełniający wszelkie wymogi. Dzięki nawożeniu będziemy mogli cieszyć się bujnym, zielonym dywanem w naszym ogrodzie, dlatego warto zadbać o to, by poprawnie wzbogacać trawę nawozami.