Aeracja jest procesem często przez ogrodników pomijanym. Rzadko się o nim wspomina, zwłaszcza wśród początkujących właścicieli ogrodów. Bardzo niesłusznie. Aeracja to zabieg pielęgnacyjny trawnika, który jest bardzo dla murawy zdrowy i pozwala zachować ją w jak najlepszych warunkach. Nie jest przy tym skomplikowany oraz nie wymaga dużej częstotliwości. Przy małym nakładzie czasu możemy zadbać o zdrowie gleby pod naszym trawnikiem i cieszyć się jeszcze zieleńszą trawą po naszej stronie ogrodzenia.
Na czym polega aeracja trawy?
Zabieg aeracji trawnika to specjalne napowietrzanie powierzchni jego gleby, który wykonywany jest zazwyczaj dwukrotnie w ciągu roku (późnym latem oraz na wiosnę), od drugiego roku od założenia trawnika. Przy wykonywaniu odpowiednich nakłuć możemy odpowiednio napowietrzyć oraz rozluźnić glebę pod trawnikiem. W efekcie tego jest ona bardziej elastyczna, co z kolei wpływa pozytywnie na wzrost oraz ukorzenienie naszej trawy.
Gleba poddana zabiegu aeracji znacznie zwiększa swoje predyspozycje do hodowania na niej zdrowej, ładnej trawy. Zarówno woda jak i nawozy wnikają w nią o wiele lepiej, a korzenie trawy mogą rozrastać się w naturalnym dla nich kierunku. Ukorzeniona trawa jest bardziej odporna na wszelkie niesprzyjające warunki, czy to pogodowe czy mechaniczne.
Aeracja trawnika – urządzenia
Jak wspomnieliśmy wcześniej, aeracja trawy polega na nakłuwaniu murawy w odpowiedni sposób. Czym można takiego nakłuwania dokonać? Do takiego nakłuwania można użyć nawet zwykłych wideł lub innych narzędzi z kolcami. Będzie to niestety bardzo męczące, zwłaszcza przy większych powierzchniach. Na szczęście powstały urządzenia specjalnie przygotowane do profesjonalnej aeracji trawnika.
Z tych o prostszej budowie są to na przykład buty ze specjalnymi kolcami. Urządzając sobie zwykły spacer po naszej murawie jesteśmy w stanie jednocześnie dokonać zabiegu aeracji. Jeżeli szukamy większej dokładności, możemy sięgnąć po specjalne wałki z kolcami. Są one zdecydowanie bardziej wydajne. Kolejnym rozwiązaniem, już przeznaczonym do zdecydowanie większych powierzchni, są aeratory napędzane (spalinowo bądź elektrycznie). Posiadają one różne formy, zazwyczaj pojazdu, którego podwozie wyposażone jest w specjalne urządzenie nakłuwające. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, możemy skorzystać z pomocy osób, które profesjonalnie zajmują się zakładaniem i pielęgnacją trawników.
Aeracja trawy – zabieg
Podlanie trawy
Przed aeracją należy obficie podlać trawnik, tak aby ziemia pod nim była wilgotna. Ważne jest, żeby odczekać po podlaniu chwilę, tak aby ziemia na samym wierzchu wyschła. W innym przypadku może dojść do zniszczenia murawy. Poprawne nawadnianie ogrodów to podstawa!
Odpowiednie odstępy
Zachowanie właściwych odstępów jest w całym procesie aeracji trawy bardzo ważne. Gdy mamy do czynienia z podłożem luźniejszym, robimy rzędy otworów w odstępie około 15 cm; w przypadku podłoża cięższego można robić rzędy otworów co 10 cm.
Skoszenie trawy
Po wykonanej aeracji należy wykonać odpowiednie koszenie trawy. Najlepiej skrócić go do długości 3 cm, a następnie usunąć skoszoną trawę, tak aby pozostała na świeżo aerowanej glebie.
Jeśli chcemy jeszcze bardziej zwiększyć pozytywne efekty naszej aeracji, powinniśmy wygrabić i usunąć z powierzchni wyrzucone korki z ziemi, a następnie wysypać na murawę piasek. Zwiększy to przepuszczalność podłoża jeszcze bardziej.