Na przepis na idealny trawnik składa się wiele odrębnych składników. Tuż obok specjalnych środków grzybobójczych, odżywek czy prawidłowego nawadniania ogrodu, znajduje się specyfika gleby, warunki rozwoju oraz koszenie trawy. To ostatnie odgrywa ogromną rolę podczas pielęgnacji terenów zielonych. Zanim jednak rozpoczniemy przycinanie na własną rękę, warto poznać kilka prostych zasad, dzięki którym utrzymamy nasz trawnik w idealnym stanie.
Koszenie trawy w zależności od jej rodzaju
Rozpoczynając koszenie przede wszystkim należy wiedzieć, z jakim rodzajem trawy mamy do czynienia, ponieważ w zależności od tego parametry strzyżenia i częstotliwość zabiegu różnią się od siebie. Najniższy poziom cięcia stosuje się wobec trawników ozdobnych i dobrze utrzymanych. Utrzymuje się on na poziomie 2,5-4 cm. W tym przypadku koszenie zaleca się wykonywać dwa razy w tygodniu. Nieco wyżej należy przycinać trawniki użytkowe i sportowe (ok. 3,5-4 cm). Regularność koszenia ogranicza się do 1-2 razy w tygodniu. Zaledwie kilka razy w roku, na wysokości 5-10 cm, obcina się trawy parkowe, łąkowe oraz te, które rosną w miejscach zaciemnionych. Obszarów, do których promienie słoneczne docierają w śladowych ilościach, często nie kosi się wcale.
Skoszenie na zbyt dużej wysokości może skutkować pojawieniem się chwastów i przerzedzeniem pierwotnie zasianej lub położonej trawy. Zaleca się je jedynie w przypadku trawników zaniedbanych i rosnących na nierównym podłożu. Zbyt niskie strzyżenie natomiast może spowodować wysychanie trawy, a także rozwój chorób grzybowych, które doprowadzą do wyniszczenia trawnika częściowo bądź całkowicie.
Jak kosić trawę – najlepszy czas
Po wyrośnięciu zasianej trawy lub przyjęciu się trawy z rolki, następuje moment pielęgnacji trawnika i czas na jego pierwsze koszenie. Wykonujemy je, gdy źdźbła osiągną wysokość 6-10 cm. Poziom cięcia został opisany wyżej i zależny jest od rodzaju trawy, z którą mamy styczność. Warto również wiedzieć, że w przypadku świeżej trawy zaleca się zwałowanie trawnika lekkim wałem w celu dociśnięcia jej i uklepania podłoża. Inaczej może dość do wyrwania źdźbeł przez nóż kosiarki, co będzie skutkowało poważnym przerzedzeniem i koniecznością renowacji trawnika.
Jak kosić trawnik, by trafić w dobry moment?
Gdy wiemy już jak często i na jakiej wysokości należy kosić, musimy również dowiedzieć się, kiedy sięgnąć po kosiarkę. Za ogólną zasadę przyjmuje się, że w czasie sezonu koszenie trawników powinno odbywać się minimum raz w tygodniu (z pominięciem traw łąkowych i zacienionych). Niemniej, częstotliwość strzyżenia zależna jest od tego, na jakiej wysokości pragniemy utrzymać naszą zieleń. Podstawową regułą jest jednak aby nie przekraczać ½ wysokości trawy w momencie rozpoczęcia koszenia. Jeżeli nasz ogród stał się zapuszczoną łąką, a trawa niedługo będzie sięgać do kolan, koszenie należy rozłożyć na kilka etapów, z kilkudniowym odstępem. Częste, ale nie drastyczne zabiegi cięcia powodują, że trawa staje się zwarta i gęsta, dzięki czemu wygląda na zdrowszą. Postawmy też na dobry sprzęt, który ułatwi nam koszenie (zobacz, jaką kosiarkę wybrać).
Koszenie trawy – podsumowanie
Na utrzymanie trawnika w idealnym stanie składa się wiele elementów: odpowiednia pielęgnacja ogrodów, nawadnianie i koszenie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów warto skorzystać z poradników ogrodniczych, aby nie popełnić prostych, ale powodujących spustoszenie w naszym ogrodzie błędów.