Wielu ogrodników amatorów nie zdaje sobie sprawy, jak ogromny wpływ na stan drzew i ich dalszy wzrost ma odpowiednie ich przycinanie. Kluczem jest sposób, a także pora roku, czyli jak i kiedy przycinać drzewka owocowe, o czym każdy miłośnik architektury krajobrazu powinien wiedzieć.
Przycinanie drzew – jaki ma wpływ na stan i wzrost drzew
Nieprzycinane drzewa przestają kwitnąć i owocować, a jednocześnie stają się bardzo podatne na choroby i szkodniki roślin. Jest to fakt, którego świadomy musi być każdy początkujący ogrodnik i miłośnik zieleni. Ta z pozoru prosta czynność ma ogromne znaczenie przy dalszym wzroście rośliny.
Skutki prawidłowego przycinania zależą od gatunku drzew ozdobnych. Powszechnie zabieg „ukrócania” roślin stosuje się w celu uregulowania tempa ich wzrostu. W niektórych przypadkach odpowiednie przystrzyżenie gwarantuje szybszy wzrost, w innych natomiast spowalnia go (np. drzewko bonsai). Tym samym ogrodnik w większym stopniu może kontrolować obfitość kwitnienie i owocowania.
Warto również poświęcić więcej uwagi pielęgnacji drzew ozdobnych posadzonych blisko siebie. Odpowiednie przycinanie pozwoli zachować ładny kształt, a także umożliwi prawidłowy rozwój sąsiadującym roślinom.
Należy także pamiętać, że przycięcie drzewa z pewnością poprawi jego kondycję. Zabieg ten działa leczniczo, spowalnia proces starzenia się rośliny, ogranicza łamliwość konarów. Korzystnie wpływa też na wzmocnienie kwitnienia w kolejnym sezonie.
Kiedy przycinać drzewka owocowe?
Istotne jest przycinanie drzew ozdobnych o prawidłowej porze roku. Za najbardziej odpowiedni moment uznaje się okres od początku grudnia do końca marca (czyli fazę spoczynku roślin). Unikajmy przy tym dni, gdy temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza. Zdarzają się jednak rośliny, dla których przycięcie w innych miesiącach jest bardziej wskazane. Delikatne zabiegi dopuszcza się w okresie od maja do lipca, przy czym polegają one na cięciu umiarkowanym, zielnym lub oczyszczaniu roślin. Zwraca się także uwagę, aby nie stosować leczniczego przycinania iglaków. Są one pozbawione naturalnej możliwości tworzenia nowych przyrostów ze starego, nagiego drzewa.
Cięcie drzew owocowych – rodzaje cięć
Wyróżnia się dwa główne rodzaje cięć ogrodniczych: odmładzające oraz prześwietlające, przy czym w przypadku drzew ozdobnych zaleca się stosowanie drugiego z nich. Polega ono na redukcji gęstości konarów. Odpowiednie cięcie drzew owocowych ograniczy gęstość gałązek, tym samym ich łamliwość i wzajemne uszkadzanie się podczas silnego wiatru. Głównym celem tego zabiegu jest dopuszczenie do wnętrza korony światła i jednoczesne umożliwienie swobodnego przepływu przez nią wiatru.
Przycinanie drzew owocowych – ogólne zasady
Podejmując się samodzielnej pielęgnacji drzewek ozdobnych, należy pamiętać kilka ogólnych zasad podcinania. Po pierwsze, w przypadku drzew starych ilość cięć należy ograniczyć do minimum. Im drzewo jest starsze, tym trudniej goją się powstałe rany. Większe z nich mogą zabliźniać się nawet do 10 lat. W przypadku większych naruszeń powierzchni warto nałożyć na dane miejsce maść ogrodniczą lub farbę emulsyjną z dodatkiem fungicydu. Przyśpieszy to proces regeneracji.
Co więcej, podczas jednorazowego zabiegu przycinania drzew nie powinniśmy usuwać więcej niż 30% całej masy rośliny, przy czym za poziom optymalny uznaje się 15%.
Jak przycinać drzewka owocowe
Przycinanie drzewek wydaje się być łatwym zabiegiem, jednak podczas jego wykonywania należy zwracać szczególną uwagę aby nie popełniać błędów. Złe przycięcie może spowodować dziczenie drzewka, choroby, gorsze plonowanie oraz takie drzewka są bardziej podatne na szkodniki. Zwracaj uwagę na to aby:
zbyt silnie nie przyciąć drzewka
Usunięcie za dużo pędów na raz jest niekorzystne dla rośliny. Jeśli trzeba usunąć ich dużą ilość, powinno się rozłożyć to na kilka sezonów. Inaczej drzewko rozrasta się w niekontrolowany sposób, powstają na nim wilki, i jest mniej odporne na mróz i choroby.
nie ciąć zbyt blisko pąka
W tych miejscach przycięte drzewko lub krzew będzie słabe, oraz bardziej podatne na uszkodzenia.
nie stosować niewłaściwych narzędzi
Każdy sekator przeznaczony jest do innego rodzaju cięcia, oraz innych grubości gałęzi. Poza tym narzędzie musi również być dobrze zaostrzone, inaczej kaleczy korę drzewa, gdzie mogą się wdać infekcje. Pamiętaj też, żeby sekator dezynfekować po zakończonym cięciu.
Ponadto, technikę zabiegu należy dopracować do perfekcji. Każdy błąd zapalonego ogrodnika może skutkować ograniczeniem kwitnienia, owocowania a nawet obumarciem drzewa.
Przycinanie drzew owocowych – podsumowanie
Jeżeli mamy wątpliwości co do prawidłowej pielęgnacji drzew lub nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z przycięciem albo innymi pracami (to między innymi bielenie drzew owocowych i palikowanie), warto skorzystać z usług firm ogrodniczych. Specjaliści sprawnie wykonają powierzone prace, a nam zaoszczędzą stresu i przykrych konsekwencji nieuważnego działania podczas przycinania ukochanej rośliny. Pielęgnacja ogrodów będzie z nimi jeszcze łatwiejsza!