Listopad może być pięknym jesiennym miesiącem. Jesień w ogrodzie to czas, gdy widoczne są jeszcze na drzewach piękne, wielobarwne liście. Zdarzają się również ciepłe dni pozwalające na spędzenie nieco czasu w ogrodzie. To również czas, gdy powinno się przygotować ogród na zimę. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne, których w każdym ogrodzie nie brakuje.
Jak zacząć listopad w ogrodzie?
Jedną z najważniejszych czynności, jaką powinno się wykonać w jesiennym ogrodzie jest grabienie liści. Zalegające spadki z drzew nie wyglądają estetycznie na trawnikach. Poza tym, mogą powodować niszczenie zielonej pokrywy, która nie będzie już tak dobrze wyglądała na wiosnę. Zebrane liście możesz wykorzystać jako dodatek do kompostu (z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić kompost), ale tylko wtedy, gdy pochodzą ze zdrowych drzew i nie są źródłem chorób. Jeżeli mamy co do tego wątpliwości, należy je spalić.
Ponadto, z ogrodu oprócz liści powinny zniknąć również zaschnięte części roślin jednorodnych i bylin. Należy usunąć także wszystkie części roślin, na których są ślady chorób.
Jesienne sadzenie – czy to możliwe?
Dopóki ziemia nie jest zamarznięta, nie ma żadnych przeciwwskazań do sadzenia drzew i krzewów. Ważne jest jednak, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed mrozem. Listopad w ogrodzie to również okrycie roślin gałązkami świerkowymi lub włókniną, a na pewno przezimują bez większych problemów. Warto również pamiętać o palikowaniu.
Listopad w ogrodzie a nadchodzący mróz
W listopadzie zdarzają się bardzo często przymrozki. Pamiętaj, aby ochronić wrażliwe na niskie temperatury rośliny przed zniszczeniem. Najlepiej pokryć glebę wokół delikatnych roślin, takich jak na przykład magnolia korą sosnową, trocinami czy liśćmi. Krzewy róż warto okopczykować ziemią, a krzewy zimozielone, takie jak różaneczniki, należy w całości okryć słomianą matą lub gałęziami roślin liściastych.
Pierwsze przymrozki dadzą nam sygnał, że powinniśmy zająć się zabezpieczeniem cebulek posadzonych tulipanów, narcyzów oraz lilii. Do tego celu wykorzystaj torf, korę lub słomę. W każdym przypadku warstwa powinna mieć minimum 5 cm.
Ostatnie podlewanie
W listopadzie ostatni raz wyjdziesz do ogrodu z konewką lub rozwiniesz wąż. Należy bardzo obficie podlać wszystkie liściaste i iglaste drzewa i krzewy, ponieważ powodem ich obumierania jest bardzo często brak wody w glebie. Nawadnianie ogrodów to także istotny element przygotowania trawnika na zimę.
Masz oczko wodne? Czas na jego opróżnienie
Listopad w ogrodzie to również dobry czas na opróżnienie z wody płytkich oczek i przeniesienie ryb oraz roślin do domowego akwariów. Jeżeli Twoje oczko jest głębsze, nie ma potrzeby przenoszenia roślin. Spokojnie mogą tam pozostać, nic złego się z nimi nie stanie, nawet podczas srogich mrozów.