Czy nie byłoby przyjemnie w zimowy wieczór przejść się do ogrodu, który tętni życiem i pełen jest kwitnących kwiatów? Mieć możliwość posiedzieć z kubkiem gorącej herbaty, podczas gdy na dworze wieje wiatr i sypie śnieg? Brzmi ciekawie, a umożliwia nam to ogród zimowy.
Ogród zimowy – zalety
Ogród zimowy może być bardzo miłym i relaksującym urozmaiceniem naszego mieszkania. Służy nam zimą i w porach przejściowych jako namiastka zwykłego ogrodu. Nie tylko cieszy oko, ale z jego pomocą możemy wykorzystywać energię słoneczną, co z kolei korzystnie odbija się na kosztach ogrzewania. W jasne zimowe dni ogród zimowy nagrzewa się tak mocno, że gdy otworzymy drzwi do mieszkania, możemy przejąć da siebie sporą część tego ciepła. Nieco mniejszy efekt osiągnąć możemy również przy zachmurzonym niebie, które u nas występuje niestety częściej. Na lato musimy jednak przewidzieć dobry system wietrzenia. Oraz przygotować urządzenia osłaniające powierzchnie szklane.
Jak zrobić ogród zimowy – nasłonecznienie i izolacja
Wspomniane korzystne cechy ogrodu zimowego wynikają, podobnie jak w przypadku szklarni, z bezpośredniego nasłonecznienia. Dlatego też tego typu ogród powinien być skierowany na południe albo południowy zachód. W związku z tym, że w naszych szerokościach geograficznych słońce nigdy nie świeci pionowo, korzystne jest także ustawienie szklanych ścian nieco skośnie, aby kąt padania promieni był możliwie prosty – wtedy też niewielka część promieni słonecznych ulega odbiciu i większość trafia do naszego ogrodu.
Ważną kwestią w przypadku ogrodu zimowego jest izolacja, która ochroni go w porze zimowej oraz podczas zimnych nocy np. podwójnie oszklona ściana. Co prawda wpuszcza ona mniej promieni słonecznych, ale jej właściwości izolacyjne są w tym wypadku ważniejsze. Często radzi się, aby intensywność naświetlenia próbować zwiększyć poprzez odpowiednie ustawienie powierzchni, które odbijają promienie słoneczne np. zbiorników wodnych, jasnych wykładzin podłogowych czy składanych okiennic.
Ogród zimowy – dobór roślin
Kolejną kwestią jest dobór roślin – głównym czynnikiem jaki w tym wypadku trzeba mieć na uwadze są najniższe temperatury w zimie. Nawet przy zastosowaniu dobrych izolacji, nocą w nieogrzewanym ogrodzie temperatura szybko spada. Wybrane rośliny powinny więc być odporne na zmiany temperatury. Niestety tropikalne, na przykład drzewka cytrusowe, zamarzłyby w takich warunkach. W tym wypadku powinny sprawdzić się rośliny, które bardzo często mamy w swoich domach np. palmy, męczennica czy oleandry, które znoszą bez problemu temperatury powyżej 4°C.
Rozpoczęcie prac – jak zrobić ogród zimowy
Oczywiście grudzień to nie czas, aby rozpocząć budowę ogrodu zimowego, ale na pewno jest to dobry okres aby zastanowić się jak go rozplanować. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby zrobić to we własnym zakresie, nasza firma bardzo chętnie podejmie się kwestii projektowania ogrodu zimowego.