Style aranżacji ogrodów często nawiązują do krain geograficznych i typowej dla nich roślinności. Dlatego w ogrodach prowansalskich znajdziemy uprawę lawendy, a w ogrodach japońskich – rozłożyste drzewa. Podobnie jest w przypadku stylu skandynawskiego, który wykorzystuje typowe dla północnego klimatu elementy. Z czego skorzystać i jak zaaranżować ogród skandynawski? Jak wygląda projektowanie ogrodów w tym stylu? Odpowiadamy w artykule!
Ogród w stylu skandynawskim – najważniejsze cechy
Co najlepiej charakteryzuje ogrody skandynawskie? Na pierwszy rzut oka jest to duża oszczędność w formie – nie znajdziemy w nich wielu roślin czy mebli. Jest to jednak całkowicie zamierzony efekt. Minimalizm bowiem jest istotną cechą stylu skandynawskiego, zarówno w aranżacji ogrody, jak i urządzaniu pomieszczeń. Dzięki temu, że pojawia się ograniczenie w postaci liczby wprowadzonych elementów, można skupić się na jak najlepszej jakości tych, które możemy śmiało wykorzystać. Łączy się to z kolejnym, bardzo istotnym wyróżnikiem stylu skandynawskiego – funkcjonalnością. Dobrze zaprojektowane meble ogrodowe będą spełniać kilka funkcji, a także za sprawą solidnych materiałów, z których są wykonane, mogą służyć nam naprawdę długo. Wybierając proste formy oraz surową roślinność, jesteśmy w stanie stworzyć ogród przenoszący nas na daleką Północ.
Ogrody skandynawskie i ich kolorystyka
Myśląc o skandynawskich krajobrazach, widzimy przede wszystkim konkretną paletę barw. Kolory są bowiem niezwykle istotną częścią aranżacji w stylu skandynawskim. Podobnie jak forma powinna być oszczędna, a liczba elementów w ogrodzie zmniejszona do minimum, do wyboru mamy niewiele opcji kolorystycznych. Najważniejsze z nich to:
- biel i czerń;
- szarości;
- zieleń, beże i brązy.
Kolory te z łatwością odnajdziemy w przyrodzie Skandynawii. Odkryte skały, gęste i ciemne lasy tundry oraz kilometry tajgi – nie ma tu zbyt wiele żywych, nasyconych barw. Aranżacja ogrodu skandynawskiego ma jak najbardziej przypominać tamtejsze krajobrazy. Ma być naturalnie, prosto, surowo i minimalistycznie.
Meble ogrodowe – ogród skandynawski
Przy wyborze mebli do ogrodu skandynawskiego powinniśmy kierować się między innymi kolorystyką. Bez trudu dobierzemy odpowiednie, jeśli sięgniemy po te wykonane z naturalnych materiałów, na przykład drewna. Sprawdzi się ono doskonale w niemal każdej formie. Dobrze prezentuje się nie tylko idealnie zadbane drewno, ale i to nieco zniszczone, przetarte czy o nieregularnych kształtach. Możemy również sięgnąć po meble wykonane z kamienia czy odlewane z betonu. Trwałe surowce sprawią, że meble przetrwają bez szkody wiele sezonów.
Najczęściej w ogrodach skandynawskich pojawiają się ławki, stoły czy fotele o minimalistycznych kształtach, przypominające bryły. Do tego warto pokusić się o stworzenie miejsca na ognisko. Dzięki temu nawet w zimne wieczory będziemy mogli spędzić trochę czasu w ogrodzie. Specjalne palenisko nada naszemu zielonemu zakątkowi jeszcze więcej uroku.
Ogród skandynawski – roślinność
Jednym z najważniejszych elementów każdego skandynawskiego ogrodu są skalniaki. Surowe, kamienne rabaty porośnięte specyficzną roślinnością – niskimi iglakami, mchem, porostami. Aby nasz ogród prezentował się świetnie przez cały rok, sięgnijmy po zimozielone krzewy, które są odporne na zmienne i często niesprzyjające warunki pogodowe. Nie musimy sadzić ich bardzo regularnie – lekki chaos sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał znacznie bardziej naturalnie. Z drugiej strony, jeśli chcemy, by aranżacja była elegancka i nowoczesna, rozważmy przycinanie żywopłotu w geometryczne bryły. Choć nie jest to proste do wykonania, daje świetny efekt!
Aby wprowadzić do ogrodu nieco koloru, sięgnijmy po ozdobne trawy i niskie rośliny ozdobne. Mogą to być na przykład wrzosy i wrzośce, a także żurawina i brusznica. Kolorowe owoce będą delikatnym, ciekawym akcentem.
Ogród w stylu skandynawskim – czemu to dobry pomysł?
Surowość, oszczędność, minimalizm, prostota – dla niektórych może się to wydawać nudne i niezbyt pociągające. Najistotniejsze w takiej aranżacji ogrodu jest jednak to, abyśmy czuli się jak najbardziej swobodnie. Tak urządzony ogród mamy z założenia wypełnić nie przedmiotami czy kolejnymi roślinami, a rozmowami z bliskimi podczas jesiennego ogniska. Styl skandynawski stawia przede wszystkim na to, by wykorzystywać wolną przestrzeń do realizacji swoich pasji, na przykład uprawiania sportu, oraz do budowania więzi z ludźmi.