Przydomowe ogrody, jak również zielone skwery w sezonie wiosenno–letnim zawsze wyglądają pięknie i kolorowo, o ile oczywiście spełniony zostanie pewien warunek. Miejsce to powinno być zadbane, czyli systematycznie pielęgnowane. Uroku terenom zielonym dodają nie tylko kolorowe kwiaty, iglaki czy też perfekcyjnie skoszona trawa. Fantastycznym elementem dekoracyjnym, który możemy wziąć pod uwagę przy projektowaniu ogrodów, jest także oświetlenie ogrodu.
Oświetlenie ogrodu spełnia idealnie dwie funkcje. Dekoracyjną, o której już wspomnieliśmy, a także praktyczną – daje nam możliwość bezpiecznego korzystania z ogrodu w porze wieczorowej i nocnej.
Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać?
W dzisiejszych czasach markety ogrodnicze i budowlane dysponują całą paletą propozycji w tym zakresie. Wystarczy udać się do działu z oświetleniem i zwrócić uwagę na lampy zewnętrzne oraz ogrodowe.
Często wybieraną opcją są lampy zasilane energią elektryczną z możliwością łatwego montażu. Lampy ogrodowe tego typu wbija się w ziemię, dzięki specjalnie wyprofilowanej podstawie, na głębokość ok. 40 cm, tak aby konstrukcji nie uszkodził silny wiatr lub przypadkowe kopnięcie użytkownika ogrodu. Lampy zewnętrzne tego typu różnią się materiałem wykonania od lamp używanych w pomieszczeniach. Te pierwsze najczęściej umieszczane są na podstawie ze stali nierdzewnej, natomiast obudowa żarówki posiada wytrzymałą szybkę szklaną lub plastikową. Na naszym rynku dostępne jest oświetlenie ogrodowe w różnych rozmiarach i o przeróżnych kształtach, tak aby każdy miłośnik ogrodu mógł wybrać dla siebie rozwiązanie, które przypadnie do gustu.
Oprócz lamp ogrodowych wolnostojących, umieszczonych w podłożu, warto także zwrócić uwagę na lampy ogrodowe montowane na elementach otynkowanych np. ścianach domu lub wysokim murku. Obydwa rozwiązania są często stosowane. Jednak warto zaznaczyć, iż lampa wolnostojąca zwykle umieszczana jest bardzo nisko, przez co powierzchnia oświetlona nie jest zbyt dużych rozmiarów. Większą powierzchnię ogrodu oświetli lampa wmontowana na większej wysokości.
Praktyczne i polecane są także bardzo często lampy ogrodowe umieszczane w podłożu (bez tzw. nóżki). Tego rodzaju oświetlenie z formie oczek stanowi bardzo wysoki walor estetyczny i dekoracyjny. Świetnie sprawdzi się na przykład przy ogrodowym chodniku i obrzeżach trawnika.
Lampy solarne jako oświetlenie ogrodu
Omawiane do tej pory oświetlenie ogrodowe, to urządzenia działające przy zasilaniu energią elektryczną. Innym, ciekawym rozwiązaniem są lampy solarne z wbudowanymi bateriami słonecznymi. Jest to zakup, który opłacony raz, będzie wytwarzać darmową energię ilekroć będzie pozostawiony na wolnym powietrzu. Lampy solarne w ciągu słonecznego dnia ładują swoje baterie po to, aby wieczorem i w nocy oddać wspaniały blask. Wiele sklepów oferuje lampy solarne o klasycznej barwie, czyli białej. Dostępne są również „solarki” świecące w innych kolorach.
Skoro jesteśmy przy kolorystyce, warto nadmienić, iż jeśli wybieramy białe oświetlenie do ogrodu, warto zdecydować się na odcień biały – ciepły. Jest on zdecydowanie przyjemniejszy dla oka, niż nieco rażące światło o barwie białej – zimnej. Ciekawostką jest także oświetlenie ogrodu, które działa odstraszająco na komary i inne insekty.
Dokonując zakupu oświetlenia ogrodowego, należy dokładnie sprawdzić, czy wybrany przez nas model lampki posiada informację o możliwości zastosowania na zewnątrz, szczególnie czy produkt odporny jest na wahania temperatury oraz wilgoć. W ten sposób idealnie dobierzemy oświetlenie do ogrodu, tworząc nowoczesną, ciekawą aranżację, na przykład ogród skandynawski.